O táboře

Téma se připravuje

Kosák Děti 2024

Letos se v létě opět vypravíme na tábor do údolí Kosího potoka.

Tábor pro děti ve věku 7 - 12 let

  • noční i denní bojovky
  • dvoudenní puťák a spaní pod širákem
  • táboráky venku i ve stanech
  • slaňování a prusíkování
  • lukostřelba
  • vaření na otevřeném ohni
  • barevná plácaná
  • den naruby

Pokud už to neumíte, naučíte se řezat a sekat dříví, rozdělávat oheň a vařit na něm, používat nůž, střílet z luku, vázat důležité uzly, které se Vám budou hodit nejen na táboře. Přestanete se bát tmy a ledové vody. Máme pro vás připravené i slaňování ze skály nebo z mostu, výtvarné dílny a večerní táboráky. A v tee-pee, v nichž bydlíme, se dá rozdělat i oheň! Ale jen když nám dokážete, že s ním umíte bezpečně zacházet. A taky si v průběhu tábora sbalíte svých pět švestek a vyrazíme na dva dny na puťák. Vedle toho vás čekají i zajímavé hry v táboře a trošičku práce při přípravě táboráku a na službě v kuchyni.

Tábor je umístěn v malebném údolí Kosího potoka. Nejbližší městečko Černošín je vzdáleno asi 4 km. Naše dočasné bydliště v indiánských stanech tee-pee je obklopeno smrkovými lesy na prudkých svazích údolí. Náš tábor je na levém břehu kosího potoka. Sousední louku s námi sdílí tábor YMCA pro starší děcka (13-18let). Oba tábory jsou vedené zkušenými vedoucími, kteří jezdí na Kosí potok už dlouhá léta a znají zdejší okolí jako své boty. Také vy budete mít příležitost poznat ho při nejrůznějších hrách a bojovkách.

Na tábor dohlíží zodpovědná zdravotnice. Chutnou a výživnou mňamku nám zajišťuje léty strávenými na Kosáku ošlehaná kuchařka a její ochotní pomocníci.

Naše letní dobrodružství začíná v Praze na Hlavním nádraží, kde zamáváte z vlaku na své maminky a tatínky. Po čtrnácti úžasných dnech svým maminkám a tatínkům na stejném místě vyskočíte z vlaku do náručí. Hádejte, komu se stýská víc! Myslím, že vy, táborníci, na nějaké tesknění nebudete mít vůbec čas!

Teď jsme Vás určitě přesvědčili, že u toho nemůžete chybět. Vydejte se tedy o letních prázdninách 2024 spolu s námi vstříc dobrodružství!

Doporučení pro rodiče

Balení

Nechte děti balit samostatně. Dohlédněte na ně, pomozte jim přiměřeně jejich věku a schopnostem, ale nechte je, ať si sami uvědomí, co vlastně potřebují, proč si to berou, a zařiďte, ať jim vše projde rukama a vědí, kam si to ukládají. Když sbalíte dětem vy, stane se velmi pravděpodobně to, že spoustu věcí vůbec nepoužijí, protože nebudou vědět (nebo zapomenou), že je mají, případně kde jsou. Když si vedoucí všimne, že dítě chodí od začátku tábora v jedněch ponožkách a pomůže mu objevit skrytá tajemství jeho zavazadla, pak zas dítě, které si samo nezabalilo, spoustu věcí nepřiveze, protože neví, co vše s sebou mělo a své věci si nepozná.

Pozor na jídlo

Vybavte dítě na cestu svačinou v přiměřeném množství a dostatkem tekutin. Jídlo, které mají na cestu, musí děti sníst v den příjezdu. Druhý den ráno provede zdravotník kontrolu a zbylé jídlo vyhodí. Výjimkou jsou trvanlivé pochutiny zabalené v obalu (sušenky, bonbóny atp.). I s nimi však šetřete. Děti dostávají v rámci denní stravy pravidelně nějaké sladkosti. Pokud si jich ještě k tomu přivezou kopec z domova, nejedí hlavní jídlo, ale živí se sušenkami a čokoládou. Ze stejného důvodu není nutné posílání balíčků s jídlem na tábor.

Dopisy

Pište dětem. Lepší je jeden pohled každý druhý den, než jeden dlouhý dopis za celý tábor. Domluvte se s dědečky a babičkami, strýci a tetami. Aby i oni alespoň jeden pohled poslali. Dopis potěší i dospělého. Natož malé dítě, kterému se občas posteskne. Nedejte na první dojem z dopisu: „Mami, tati, mně se tu nelíbí, přijeďte si pro mě!“ Důvodem může být jen nezvyklost prostředí a táborového života, či nezdar v nějaké hře. Máte-li pochybnosti, spojte se s vedoucím tábora.

Návštěvy nedoporučujeme

Návštěvy na táboře nemůžeme nikomu zakázat. S ohledem na psychickou pohodu dětí je však po mnohaleté zkušenosti důrazně nedoporučujeme. Rádi vás přivítáme na schůzce před táborem, kde se seznámíte s vedoucími a můžete se zeptat na různé podrobnosti. Budeme rádi, když se rozhodnete nám pomoci při stavbě tábora. Tam budete mít příležitost poznat vedoucí trochu blíže a zároveň si prohlédnete prostředí, v němž vaše dítě prožije 14 prázdninových dní. Návštěva na táboře v průběhu tábora psychicky "rozhodí" vaše dítě i všechny ostatní táborníky. Děti si po třech čtyřech dnech zvyknou na táborový režim, stesky většinou odloží a plně se vžijí do své role táborníka. Návštěva je sice potěší, po návštěvě však začíná celý "navykací proces" od začátku. Mnohem víc svému dítěti pomůžete pravidelnými dopisy. Pro nejmladší děti, zvláště, jedou-li na tábor poprvé, můžete první dopis dát vedoucím při odjezdu, aby jej předali dítěti hned v pondělí.

Kapesné

Domluvte si předem s vedoucím množství peněz, které dáváte dítěti jako kapesné. Množství peněz, které mají děti k dispozici se často promítá i do vztahů na táboře. Dítě nejede na tábor nakupovat. V průběhu tábora sice má možnost na několika výletech do města peníze utrácet, většinu času však tráví v lese. Po negativních zkušenostech jsme zrušili objednávání "sladkostí" prostřednictvím našeho zásobovače. Dítěti rádi nakoupíme pouze důležité věci osobní potřeby (papírové kapesníky, kartáček na zuby, pastu, mýdlo, baterie či náhradní žárovku do svítilny, propisku, blok na kreslení, pohlednice, poštovní známky atp.)

Cennosti

Cenné a nebezpečné věci se mohou stát podobným problémem, jako množství peněz. V průběhu tábora si děti nejspíš na mp3 přehrávač nebo mobil ani nevzpomenou. Nedávejte dětem ani drahé fotoaparáty, dalekohledy aj. Chcete-li dítě na tábor dobře vybavit, investujte raději do kvalitní výstroje (boty, batoh, spacák, mikroflísové oděvy, kvalitní nůž a další). Zvláštní kapitolou jsou mobilní telefony. Pro většinu dnešních dětí je to běžná pomůcka. Na táboře si však stejně mobil nenabijí. V případě nutnosti je možné dítě kontaktovat prostřednictvím mobilních telefonů vedoucích. Vedení tábora nepřebírá žádnou odpovědnost za poškození nebo ztrátu jakékoliv osobní věci účastníka tábora.

Co dát dětem s sebou

Tento přehled si neklade za cíl kompletnost. Naší snahou bylo inspirovat rodiče před sestavováním výstroje malého táborníka.

batoh

Děti jdou v průběhu tábora na dvou až třídenní puťák. Na svých zádech si při tom nesou karimatku, spacák, náhradní oblečení a ty starší i část stravy pro celý oddíl. Pro tento případ je kvalitní batoh typu kletr nebo krosna, přiměřený a seřízený velikosti dítěte naprosto nezbytnou součástí výstroje. Vše mělo být zabaleno pokud možno do jednoho zavazadla (s výjimkou batůžku na cestu). V případě, že na batoh něco připevňujete zvenčí, tak to udělejte důkladně.

menší batoh

Malý batoh poslouží při kratších výletech. Vhodnější jsou batohy na záda. Výhodou jsou široké a regulovatelné popruhy, zpevněná záda a regulovatelný obsah.

pevné kotníkové boty

Boty na delší chůzi a do náročnějšího terénu by měly být pevné, nejlépe kožené a nad kotník (tak, aby byl fixován). Jejich výhodu dítě opět pozná na puťáku.

sportovní obuv

Ve sportovní obuvi děti absolvují většinu táborového programu. Tenisky by rozhodně měly mít pevnou odpruženou podrážku. Plátěné kecky s plochou podrážkou nejsou vhodné. Vyplatí se mít ještě jedny náhradní (pro případ promočení atp.)

holínky

Do výbavy doporučujeme přibalit, zejména pro mladší děti, také holínky. Když zaprší, jsou táborové louky nasáklé vodou a místy rozbahněné. Pro delší chození jsou však nezdravé a nepohodlné.

sandály

Sandály jsou vhodnou obuví pro pobyt v táboře, oddechové činnosti, pro přezutí po pochodu na puťáku. Výhody: jsou lehké, málo objemné, nepotí se v nich nohy.

boty do vody

Boty do vody se hodí pro hry ve vodě a koupání. Vyplatí se nevyhazovat staré roztrhané šněrovací tenisky.

ponožky

Ponožky jsou důležitou součástí výstroje. Děti by jich měly mít dostatečné množství. Alespoň část z nich by měla být silná.

spodní prádlo

Spodního prádla by mělo být dostatečné množství. Zejména u mladších dětí. Předpokládáme, že si děti za pomoci vedoucích v průběhu tábora alespoň jedenkrát vyperou. Ideální je tedy mít sedm kusů spodního prádla a sedm párů ponožek.

kalhoty s dlouhými nohavicemi

Kalhoty s dlouhými nohavicemi musí být ve výbavě samozřejmostí. Měly by být pevnější a tmavších barev. Praktické jsou kapsy po stranách nohavic.

kraťasy a sukně

Kraťasy a sukně jsou v letním počasí užívány častěji než kalhoty. Je dobré mít s sebou dvoje.

pásek

Ke kalhotům nezapomeňte přibalit pásek. V nouzi se dá nahradit provázkem, ale není to ono.

trika s krátkým rukávem

Trika s krátkým rukávem jsou v létě jedna z nejužívanějších částí oděvu. Přibalte dětem nejméně 4 trika.

košile

Dobrou bavlněnou košili ocení v podvečerním chladu každý táborník.

tepláky

Tepláky jsou potřeba na většinu sportovních aktivit. Není na škodu, když má dítě tepláky dvoje, aby se mohl převléknout do čistých a promočené dát sušit.

svetr, mikina

U večerního táboráku se dobrý svetr může hodit. Je možné jej však nahradit více vrstvami oblečení nebo teplejší mikinou.

bunda

Může to být starší větrovka nebo plátěná bunda např. maskáčování bunda z vojenských výprodejů.

pláštěnka, pončo

Ochrana proti dešti je důležitá. Igelitové pláštěnky se na tábor příliš nehodí. Snadno se roztrhá, při pohybu se v ní člověk velmi potí, kryje pouze tělo a ne batoh… Mnohem zajímavější je z tohoto hlediska pončo. Je pevnější a vzdušnější, schová i batoh, často se dá regulovat tvar otvoru na obličej nebo celé kapuce i délka celého ponča. Některá se dají využít i jako nouzový přístřešek apod. Deštník je pro děti do přírody většinou nevhodný.

igelit !!!

Igelit si děti berou sebou na puťák. Chrání je v případě deštivého počasí. Měl by být velikosti přibližně 2 x 1 metr. V táboře se pak hodí jako izolační vrstva proti vlhkosti na podlážku.

plavky

Plavky nedávejte dětem příliš exkluzivní. Při barevné plácané by mohly dojít k újmě.

čepice proti slunci

V letních vedrech se stává důležitou pomůckou proti úžehu nebo úpalu. Je možné ji nahradit šátkem.

oblečení na spaní

Děti by měly mít jedno oblečení určené výhradně na spaní. Neměly by spát ve věcech, ve kterých přes den chodí, protože takové oblečení je většinou propocené a hůře izoluje. Do spacáku by se děti neměli příliš nabalovat, ale v údolí Kosího potoka je v noci dost velká zima. Zvažte proto kvalitu spacáku a podle toho volte toto oblečení. Dobré je například triko s dlouhými rukávy ze 100% bavlny, bavlněné tepláky a teplé ponožky.

spacák

Spacák je nesmírně důležitou součástí výbavy. V dobrém spacáku není dítěti zima a ráno se probudí odpočaté. Sacák na tábor pořiďte s ohledem na to, že za jasných nocí klesají v údolí Kosího potoka teploty blízko k nule. V některých letech jsme měli v půli července ráno na trávě jinovatku. Určitě se vyplatí spacák, který zajistí komfortní teplotu při venkovní teplotě -5 až -10 stupňů. Vhodné jsou spacáky s dutým vláknem, které snáší vlhkost, aniž by ztratily izolační vlastnosti a snadno se perou a suší. Podstatně lepší než tzv. "dekáč" je spacák "mumie" bez zipu. Zip se může poškodit a i kdyby se to nestalo, jde jím do spacáku zima. Pro vytvoření dobrého mikroklimatu ve spacáku je dobré, aby byl spacák jen o něco větší, než je jeho uživatel. Při pořízení spacáku Vám jistě dobře poradí v každé specializované prodejně, nicméně byste tam už měli jít alespoň se základní představou, k jakému účelu spacák pořizujete.

izolační podložka

K dobrému spánku přispěje i kvalitní izolační podložka. Zapomeťe na tenkou a skladnou alumatku. Ta chrání spíše proti vlhku a ušpinění spacáku. Jinak příliš neizoluje. Nejvhodnější jsou karimatky o různé velikosti a šíři, které jsou k dostání v ceně okolo sta korun. Kvalitnější např. nafukovací karimatky v ceně okolo 1000,- Kč dětem raději nepořizujte. Hrozilo by vážné nebezpečí znehodnocení karimatky žhavým uhlíkem nebo ostrým předmětem.

ešus (kompletní), lžíce, hrníček

Ešus a lžíce jsou základním vybavením na tábor. Nejen, že se z něj jí, ale často se v něm i vaří. Kompletní sada ešusu obsahuje velký vnější ešus, vnitřní malý ešus a víčko. Vhodnější je ešus s oušky. Pokud se v ešusu vaří je vhodné pořídit na něj plátěný obal. Hrníček se hodí nejen na pití ale i na sběr malin.

láhev na vodu

Láhev je důležitá pro dodržování pitného režimu dětí hlavně na puťáku. Pro menší děti jsou vhodnější jednolitrové nebo 0,75litru pevnější PET láhve např. od Coca coly nebo od Kubíka.

nůž

Kromě zavíracího nože by děti měly mít i tzv. zálesácký nůž. Vhodné jsou menší nože, které se dětem dobře drží v ruce. Jsou k dostání v rybářských nebo loveckých potřebách. Nůž musí mít kvalitní plastovou nebo koženou pochvu. Musí být čistý a ostrý. Tupý nůž je velmi nebezpečný! Děti se na táboře budou s nožem učit zacházet. Potřebují jej ke krájení potravin, k opracovávání dřevěných předmětů a k mnoha dalším činnostem.

hygienické potřeby

Hygienické potřeby jsou samozřejmostí. Pro úplnost: kartáček na zuby (nejlépe v krabičce, zubní pasta, mýdlo v krabičce, šampón na vlasy, krém na obličej, krém na opalování, jelení lůj, ručník (lepší jsou dva, jeden větší na koupání a jeden malý na běžnou hygienu), repelent, hřeben, zrcátko.

osobní léky

V případě, že dítě užívá pravidelně nějaké léky, je třeba o tomto faktu informovat vedoucího a především zdravotníka tábora a předat mu krom dostatečného zásoby těchto léků i kompletní informace, které se k lékům a zdravotnímu stavu dítěte váží. Tyto údaje zapište do zdravotní dokumentace, kterou odevzdáváte v den nástupu do tábora (je součástí přihlášky).

další důležité věci

Psací potřeby, baterka (s novými bateriemi + náhradními), zápisník, známky na pohled, libovolný průkaz totožnosti (s datem narození a fotografií), KPZ, deka, celta, kapesníky, ledvinový pás, čepice, nůžky, pastelky, knížka, brýle proti slunci, opalovací krém, hudební nástroj, svíčka, polštářek, plyšák…